Dom w Hiszpanii – co warto rozważyć?

Hiszpania jest coraz chętniej wybieranym przez Polaków krajem, jeśli chodzi o emigrację na stałe. Oczywiście, porzucenie dotychczasowego życia nie jest dla nikogo łatwe – przybywa jednak osób, które postanawiają rzucić wszystko i zakupić własne cztery kąty w Hiszpanii. Istnieją jednak pewne kwestie, które warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zamieszkanie na terenie Hiszpanii.

Czy warto kupić dom w Hiszpanii?

Są powody, dla których Polacy tak chętnie decydują się na wykup domu na terenie Hiszpanii. Hiszpania nieruchomości stanowią bowiem bardzo atrakcyjne lokum praktycznie dla każdego, Hiszpania jest coraz chętniej wybieranym przez Polaków krajem, jeśli chodzi o emigrację na stałeniezależnie od tego, jakie ma potrzeby, czy plany życiowe, a do tego stanowią wspaniałą inwestycję. Ceny nieruchomości naprawdę nie są tu tak wysokie, jak mogłoby się wydawać – pamiętać zaś należy, że kraj ten jest prawdziwym turystycznym rajem. Co za tym idzie, wykupienie takiej nieruchomości choćby w celu jej późniejszego najmu zainteresowanym turystom może być świetnym pomysłem na biznes.

Nie wolno jednak zapominać, że Hiszpania jest przede wszystkim bardzo atrakcyjnym miejscem do życia. Kraj ten zupełnie słusznie kojarzony jest z piękną pogodą i fantastycznymi widokami, a do tego oferuje naprawdę duże możliwości rozwoju. Poziom zarówno edukacji, jak i zarobków jest w tym państwie znacznie lepszy, niż w Polsce (niektóre szacunki wskazują, że przeciętny Hiszpan zatrudniony na najniższym stanowisku zarabia dwa razy więcej, niż przeciętny Polak pracujący na tym samym stanowisku). Własna nieruchomość w Hiszpanii może więc być świetnym początkiem nowego życia.

Na jakie pytania odpowiedzieć sobie przed zakupem?

Najważniejszym pytaniem, na jakie musimy odpowiedzieć sobie, zanim zakupimy Hiszpania nieruchomości jest przeznaczenie naszej inwestycji. Czy chcemy sami zamieszkać w takim domu, czy będzie on przeznaczony pod wynajem?

Najważniejszym pytaniem, na jakie musimy odpowiedzieć sobie, zanim zakupimy Hiszpania nieruchomości jest przeznaczenie naszej inwestycji

Warto też dobrze przemyśleć jego lokalizację. Jeśli sami mamy zamieszkać w domu w Hiszpanii, przeanalizujmy nasze preferencje. Bardziej odpowiada nam miasto, czy wieś? Wolimy widok na góry, centrum miasta, morze, czy las? Czy dana lokalizacja pozwoli nam komfortowo dojeżdżać do pracy/szkoły i się rozwijać?

Oczywiście, warto też zadać sobie kilka pytań co do samej nieruchomości. W jakim stylu ma być utrzymana? Ilu pokoi, jadalni, czy łazienek potrzebujemy? Jaka powierzchnia będzie optymalna? Czy potrzebujemy dodatkowych udogodnień, jak taras, balkon, winda czy parking?

Pytania te nie różnią się specjalnie od tych, które zadalibyśmy sobie kupując dom w naszym kraju. Warto odpowiedzieć na nie uczciwie i dokładnie przeanalizować każdą z przedstawionych nam nieruchomości – w ten sposób unikniemy potencjalnego rozczarowania.

Które lokalizacje na zakup domu w Hiszpanii są najpopularniejsze?

Jednymi z najchętniej wybieranych przez osoby zainteresowane zakupem Hiszpania Nieruchomości regionów kraju są  Costa Blanca, Costa del Sol i Costa Brava. Miejsca te słyną ze swoich charakterystycznych, przepięknych plaż i okoliczności przyrody. Dla wielu możliwość zamieszkania tu jest jednym z największych życiowych marzeń – inni, ci, którym się to udało, podkreślają rajski klimat tychże miejsc. Ich kolejną zaletą jest stosunkowa bliskość dużych miast, takich jak Walencja, Malaga, Alicante, czy też Barcelona.

Same miasta również są jak najbardziej miejscami godnymi polecenia. Hiszpańskie metropolie posiadają bowiem pewien charakterystyczny, trudny do scharakteryzowania klimat, który jest tu jednak odczuwalny niemal na każdym kroku. Jedno jest pewne: miasta Hiszpanii tętnią życiem i dobrą zabawą – nikt, kto się tu wprowadzi, raczej na pewno nie będzie się nudził. Oczywiście, wybierając dom, czy apartament w mieście należy jednak liczyć się z wyższymi kosztami codziennego życia.

 

About the Author

You may also like these