Los okupas – czyli postrach hiszpańskich mieszkań

Po co przeglądać oferty nieruchomości na sprzedaż Hiszpania ze strony worldresidence.eu– jeśli możesz mieszkać w nich za darmo? Ponadto nie łamiąc prawa! Jeśli planujesz zakup mieszkanie, które będzie puste przez większość roku- obowiązkowo przeczytaj ten artykuł do końca.

W Hiszpanii istnieje bardzo ciekawe, ale niebezpieczne zjawisko społeczne, gdzie los okupas, czyli ludzie, którzy zabierają mienie wbrew woli właściciela i zamieszkują ich mienie. Niestety, jest to jeden z głównych powodów, który odstrasza potencjalnych inwestorów – zwłaszcza zagranicznych. Co na to prawo? Hiszpańskie prawo mówi, że jeśli od wtargnięcia intruza upłynęło mniej niż 48 godzin, policja może pozbyć się nielegalnych mieszkańców. Problem pojawia się, jeśli nowi mieszkańcy przebywają w mieszkaniu dłużej niż 48 godzin. Właściciel nie może się ich pozbyć inaczej niż w trakcie, zazwyczaj, długiego procesu sądowego. Na dodatek, właściciel mieszkania może ponieść dodatkowe koszta za rachunki lub stat materialnych, za które trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

W Hiszpanii istnieje bardzo ciekawe, ale niebezpieczne zjawisko społeczne, gdzie los okupas, czyli ludzie, którzy zabierają mienie wbrew woli właściciela i zamieszkują ich mienie

W 2019 roku w Hiszpanii ofiarą tego zjawiska padło około 15 000 mieszkań. Jest to dość duża liczba, jednak patrząc na prawdopodobieństwo, szanse, że to nasz lokal będzie zajęty przez niechcianych gości jest niewielka. Co można jednak zrobić, żeby zapobiec ewentualnym problemom?

Po pierwsze, nie trzeba się obawiać, jeśli planujemy mieszkać w mieszkaniu przez większą część roku. Ten problem dotyczy nieruchomości, które przez zdecydowanie większą część roku stoją puste. Po drugie, warto nawiązać dobre kontakty z sąsiadami, agentem nieruchomości lub prawnikiem, którzy od czasu do czasu zaglądną do mieszkania i sprawdzą, czy wszystko w porządku. Jest to idealne wyście nie tylko w celu uniknięcia los okupas, ale także włamania złodziei. Możemy być również zawiadomieni o innych przykrych niespodziankach, takich jak zalanie przez sąsiada lub odwodnione roślinki. Po trzecie, warto zainwestować w alarm, najlepiej u wyspecjalizowanej firmy ochroniarskiej, która w razie włamania przybędzie niezwłocznie na miejsce i zawiadomi policję, jeśli coś nie będzie w porządku. Po czwarte, warto zainwestować w antywłamaniowe drzwi i okna, a także czujniki lub kamery ruchu, które po podłączeniu do smartphona poinformują, gdy ktoś znajdzie się w mieszkaniu.

Wyspy Kanaryjskie to jedno z lepszych miejsc, gdzie można kupić tanie domy w Hiszpanii na sprzedaż

Nie można jednak zapominać, że jest to dość rzadkie zjawisko i nie należy rwać włosów z głowy z tego powodu! Jeśli przemyślimy i zaplanujemy plan ratunkowy odpowiednio wcześnie- możemy spać spokojnie i nie bać się, że ktoś wykorzysta naszą nieobecność w mieszkaniu na swoją korzyść.

About the Author

You may also like these