Deweloperzy w Polsce i Hiszpanii – podobieństwa i różnice
Choć polski rynek deweloperski ma już ponad trzydziesci lat, duzi hiszpańscy deweloperzy są nadal bardziej profesjonalni i dysponują niezrównanymi zasobami kapitałowymi. Było to wyraźnie widoczne ponad dekadę temu, kiedy w Polsce pojawiło się kilkanaście gigantów rozwoju Półwyspu Iberyjskiego. Następnie niezwykle poważny kryzys w Hiszpanii zmusił te dobrze prosperujące polskie filie do ratowania borykających się z problemami spółek-matek, z których część zakończyła się bankructwem. Jednak gdy na rynek zaczęli wracać kupcy, w tym kupcy zagraniczni, wiele firm przetrwało, zrestrukturyzowało się i powróciło na rynek. Z punktu widzenia klienta końcowego istnieją również wyraźne różnice między rynkami deweloperskimi w Hiszpanii i Polsce. W tzw. „statusie deweloperskim” stan ukończenia mieszkań lub domów otrzymany od deweloperów w Polsce i Hiszpanii.
Rynek pierwotny i wtórny w Hiszpanii
Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym proces rozpoczyna się od podpisania umowy przedwstępnej (umowy kupna-sprzedaży) pomiędzy deweloperem a klientem. W tym czasie wpłaciliśmy również zaliczkę w wysokości 3000-6000 euro, gwarantując tym samym zachowanie przedmiotu, a także uzgodniony termin wpłaty udziału własnego (30-40%) na konto klienta. firma budowlana.
Jak wygląda rynek wtórny w Hiszpanii?
Rynek wtórny to zupełnie inny produkt. Chcąc kupić nieruchomość na rynku wtórnym, często trzeba rozważyć pełny remont. Dopóki jesteśmy w stanie w pełni wyremontować dane mieszkanie, nie mamy wpływu na jego infrastrukturę. Wynika to z posiadania i sprzedaży nieruchomości. Nowe przepisy budowlane w Hiszpanii oraz ciągły wzrost sprzedaży nieruchomości klientom spoza Hiszpanii doprowadziły do podwyższenia standardów wykończenia. W efekcie coraz częściej wybierane są nieruchomości z rynku pierwotnego.
Kupno nieruchomości
Domy na sprzedaż Hiszpania nad morzem za setki tysięcy złotych to bardzo poważna decyzja i nie należy jej lekceważyć. Ustalenie budżetu powinno być pierwszym krokiem do zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Musisz dokładnie wiedzieć, ile potrzebujesz i ile możesz wydać oraz jakie są Twoje źródła finansowania. Należą do nich oszczędności, sprzedaż i hipoteki na krajowych nieruchomościach. Oprócz faktycznej ceny transakcyjnej warto wziąć pod uwagę koszty (podatki) i inne wydatki bezpośrednio związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii oraz inne wydatki, które mogą niespodziewanie pojawić się w momencie zakupu.
Domy na sprzedaż Hiszpania nad morzem – co musisz wiedzieć
Dla niektórych hiszpański dom nad morzem będzie dla nich atrakcją do zakupu nadmorskiej nieruchomości w Hiszpanii, ale inni mogą mieć problemy. Jednak szum morza to hałas, czasami tak głośny, że nie możemy go w żaden sposób wyłączyć. Owszem, można montować dźwiękoszczelne okna i starannie je zamykać, ale przez większość roku mieszka się na dworze, w ogrodzie lub na tarasie, więc szkoda byłoby sobie odmówić tej przyjemności. Druga wada to coś, czego zwykle nie bierzemy pod uwagę szukając mieszkania lub domu nad morzem, wilgoć, wiatr i sól mogą drastycznie skrócić żywotność wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego. Nie pomaga to, że ich metalowe części są po prostu zardzewiałe. Trzecią rzeczą do rozważenia przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości przy plaży w Hiszpanii jest atrakcja turystyczna kraju. Latem wybrzeże pełne jest wczasowiczów, z których zdecydowana większość spędza wakacje na plaży – czyli obok naszego mieszkania lub domu. Czy nam się to podoba, czy nie, biernie uczestniczymy w ich rozmowach, bawimy się z dziećmi, słuchamy ich muzyki i prawie patrzymy na ich talerze. Ten opis to trochę przesada, ale z pewnością jest trafny.